Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus kadın bireylerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Genel olarak vajina çevresini saran kasların istemsiz kasılması ile gerçekleşir ve cinsel ilişkiyi kötü yönde etkiler. Vajinismus bireylerde birçok belirti ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler şu şekilde olabilmektedir;

  • Ağrılı cinsel ilişki yaşamak (disparöni)
  • Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kasılması sonucunda penisin içeride zor hareket etmesi
  • Cinsel ilişki sırasında kadın bireyin bacaklarını kapatarak partnerini uzaklaştırması ve cinsel birlikteliğe engel olma isteği
  • Vajine içine tampon, fitil ya da vajinal tablet yerleştirememek
  • Vajina içine parmak sokamamak
  • Jinekolojik muayenelerde sıkıntı yaşamamak, olamamak
  • Vajinal ultrasona girememek

Vajinismus rahatsızlığı bulunan bireyler her türlü vajinal girişimden kaçınmaktadırlar. Özellikle de bu rahatsızlığa sahip bireylerin her türlü jinekolojik muayenelerden kaçınmaları onlar için büyük sıkıntı teşkil etmektedir. Bu problemi yaşayan bireylerde genel olarak cinsel isteksizlik yoktur. Sadece fiziksel olarak cinsel birleşim gerçekleşemez. Hastalar cinsel ilişkide ön sevişme sırasında haz alabilmektedirler. Hatta kendilerinin ya da partnerlerinin elle mastürbasyon yaparak klitorislerinin uyarılması halinde orgazm olabilmektedirler.

Vajinismus Belirtileri Vajinismus kadın bireylerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Genel olarak vajina çevresini saran kasların istemsiz kasılması ile gerçekleşir ve cinsel ilişkiyi kötü yönde etkiler. Vajinismus bireylerde birçok belirti ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler şu şekilde olabilmektedir; • Ağrılı cinsel ilişki yaşamak (disparöni) • Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kasılması sonucunda penisin içeride zor hareket etmesi • Cinsel ilişki sırasında kadın bireyin bacaklarını kapatarak partnerini uzaklaştırması ve cinsel birlikteliğe engel olma isteği • Vajine içine tampon, fitil ya da vajinal tablet yerleştirememek • Vajina içine parmak sokamamak • Jinekolojik muayenelerde sıkıntı yaşamamak, olamamak • Vajinal ultrasona girememek Vajinismus rahatsızlığı bulunan bireyler her türlü vajinal girişimden kaçınmaktadırlar. Özellikle de bu rahatsızlığa sahip bireylerin her türlü jinekolojik muayenelerden kaçınmaları onlar için büyük sıkıntı teşkil etmektedir. Bu problemi yaşayan bireylerde genel olarak cinsel isteksizlik yoktur. Sadece fiziksel olarak cinsel birleşim gerçekleşemez. Hastalar cinsel ilişkide ön sevişme sırasında haz alabilmektedirler. Hatta kendilerinin ya da partnerlerinin elle mastürbasyon yaparak klitorislerinin uyarılması halinde orgazm olabilmektedirler. Vajinismus problemi bulunan hastaların çoğunluğu cinsel bir birleşme olmadan, sadece sürtünme ile orgazm olabilmekte ve rahatlayabilmektedirler. Hastalarda bulunan tek sorun cinsel birleşmede, penisin vajina içerisine girme anıdır (Penetrasyon anı). Bu an geldiği zaman kadın birey istemsiz bir şekilde kasılır, vajinanın ıslaklığı biter, cinsellik düşünceleri azalır ve partneri kendisinden uzaklaştırarak cinsel birlikteliği sonlandırır. Vajinismus Rahatsızlığının Etkileri Bu hastalıktan mustarip bireylerin cinsel hayatları oldukça kötü etkilenmektedir. Bu gibi durumlar da erkek bireyler kadını incitmemek için cinselliği sınırlamak ya da hiç yaşamamak zorunda kalırlar. Bunun sonucunda zaman ile evlilikte ki cinsellik bitmekte ve çiftler birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar. Hatta evliliklerin sonu bile gelebilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı için kesin jinekolog tanısı gerekir. Jinekolog tarafından yapılan değerlendirmeler oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Bu işlemlerde her hangi bir alet kullanılmaz. Hastalığın tedavisi kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Yani hastaya uygulanacak cinsel terapi, hastalığın derecesine ve bireye göre uygulanır. Vajinismus problemi yaşayan kadınların eşlerinde de ilerleyen zamanlar da sertleşme ve erken boşalma problemleri görülebilmektedir.

Vajinismus problemi bulunan hastaların çoğunluğu cinsel bir birleşme olmadan, sadece sürtünme ile orgazm olabilmekte ve rahatlayabilmektedirler. Hastalarda bulunan tek sorun cinsel birleşmede, penisin vajina içerisine girme anıdır (Penetrasyon anı). Bu an geldiği zaman kadın birey istemsiz bir şekilde kasılır, vajinanın ıslaklığı biter, cinsellik düşünceleri azalır ve partneri kendisinden uzaklaştırarak cinsel birlikteliği sonlandırır.

Vajinismus Rahatsızlığının Etkileri

Bu hastalıktan mustarip bireylerin cinsel hayatları oldukça kötü etkilenmektedir. Bu gibi durumlar da erkek bireyler kadını incitmemek için cinselliği sınırlamak ya da hiç yaşamamak zorunda kalırlar. Bunun sonucunda zaman ile evlilikte ki cinsellik bitmekte ve çiftler birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar. Hatta evliliklerin sonu bile gelebilmektedir.

Vajinismus rahatsızlığı için kesin jinekolog tanısı gerekir. Jinekolog tarafından yapılan değerlendirmeler oldukça kolay ve kısa süren bir işlemdir. Bu işlemlerde her hangi bir alet kullanılmaz. Hastalığın tedavisi kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Yani hastaya uygulanacak cinsel terapi, hastalığın derecesine ve bireye göre uygulanır. Vajinismus problemi yaşayan kadınların eşlerinde de ilerleyen zamanlar da sertleşme ve erken boşalma problemleri görülebilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Leave a Reply

Name (required)
Mail (will not be published) (required)
Website